Leczenie depresji podczas ciąży czy po porodzie polega na stosowaniu środków farmakologicznych oraz psychoterapii. Specjalistycznej pomocy może udzielić przygotowana/ kompetentna osoba. Psychoterapia ma zastosowanie w przypadkach o lekkim i umiarkowanym nasileniu, pomoc psychiatryczna szczególnie w ciężkiej depresji poporodowej.
Jak sobie z nią radzić i gdzie szukać pomocy?
Bardzo duże znaczenie ma w tym kontekście również wsparcie społeczne oraz najbliższa rodzina. Psycholog lub psychoterapeuta w relacji z kobietą cierpiącą powinien stworzyć relację, w której to kobieta może odnaleźć zrozumienie siebie i przeżywanych emocji. Stworzyć przestrzeń, by cierpiąca matka zobaczyła, że nie wszystko jest zależne od niej samej, gdyż czasami czynniki zewnętrze wpływają na jej stan jak i jej osobiste doświadczenia życiowe. Te odkrycia pozwolą na większy wgląd w siebie, co za tym idzie większe zrozumienie siebie na poczet nadmiernej krytyki, poczucia winy i nadmiernych oczekiwań wobec siebie.
„Psychoterapeuci i psychiatrzy pracujący z depresyjnymi matkami zwracają również uwagę na brak adaptacyjnych mechanizmów w radzeniu sobie z doświadczaną złością, gniewem oraz ambiwalencją uczuć. W świetle współczesnej wiedzy (…) czynnikiem chroniącym przed wystąpieniem depresji jest możliwość młodej matki rozpoznawania i tolerowania uczuć złości do siebie i/lub dziecka oraz wykorzystanie ich w ten sposób, by zapewnić sobie wsparcie”. Jeśli natomiast kobieta będzie czuła się winna lub obawiała się tego, co odczuwa, może stać się nadmiernie przeciążona agresywnymi myślami dotyczącymi dziecka lub siebie.
Piszę o tych badaniach, ponieważ mam takie doświadczenie, że właśnie złość jest tym uczuciem matek, którego się szczególnie wstydzą. Mają poczucie, że jest to coś zdecydowanie złego. Dlatego na koniec chciałabym szczególnie zachęcić wszystkie matki, które przeżywają trudne emocje, by szukały wsparcia, bo to nic złego, że czasami sobie nie radzimy. Dajmy sobie szansę na odkrywanie siebie i czasami trudnego macierzyństwa. Nie ma złych uczuć ani dobrych, wszystkie są potrzebne. Ważne by odkryć je i zrozumieć, do czego zachęcam.
Dowiedz się również czym to jest depresja w ciąży i po porodzie (dowiedz się WIĘCEJ), a także czy i dlaczego depresja poporodowa jest „groźna” dla mamy i dziecka (czytaj TUTAJ)?
Leokadia Witowska,
psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny
Bibliografia:
- Psychoterapia ciężarnych kobiet cierpiących na zaburzenie Psychiczne.Łukasz Müldner-Nieckowski, Katarzyna Cyranka, Bogna Smiatek-Mazgaj, Michał Mielimąka, Jerzy A. Sobański, Krzysztof Rutkowski Katedra Psychoterapii UJ CM, p.o. Kierownik: dr hab. n. med. K. Rutkowski, prof. UJ
- Terapia depresji poporodowej – aktualny stan wiedzy. Karolina Maliszewska, Krzysztof Preis, Klinika Położnictwa Katedry Perinatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierownik: prof. dr hab. med. Krzysztof Preis Publikacja,Ann. Acad. Med. Gedan. 2014, 44, 105-111
- Zaburzenia przywiązania u dzieci i młodzieży- Poradnik dla terapeutów, opiekunów i pedagogów Chris Taylor, GWP Sopot 2016.